Kdysi před lety se u mě jednoho dne dostavil podivný pocit. Pocit, že můj život ztrácí dosavadní smysl. Znáte to, když se snažíte na něco přijít, děláte věci z rozumu a tlačíte na život, hrozně to bolí…. Přišlo náhle jakési procitnutí, díky kterému jsem už nebyla schopná usnout a vrátit se zpět. Ptala jsem se po skutečném smyslu života. Uvnitř mě se spustil intenzivní proces osobní proměny. Čím více jsem ochutnávala stavy „spojení“, tím těžší byly chvíle mimo „spojení“. Tato cesta stále pokračuje a setkávání se svými stíny se někdy jeví jako nepřekonatelná překážka. Prožitky ze své proměny jsem začala mnohem více chápat a integrovat, když jsem se setkala v roce 2010 s knihou Genové klíče od Richarda Rudda.

Knihu jsem četla v angličtině a zaujala mě natolik, že jsem ji začala spontánně překládat do češtiny. Psal se rok 2012. Byly to pro mě chvíle jakési radosti a údivu zároveň. Často jsem cítila úlevu, že je vlastně všchno v pořádku tak, jak je. Pomohla mi pochopit nevysvětlitelné a zároveň se velmi příjemně dotýkala praktického každodenního života. Spojila neviditelný svět s viditelným. Pomohla mi ustálit nový pohled na sebe a na život. Občas mě přiváděla do slepé uličky, kde jsem se musela vzdát svých očekávání, že budu životu logicky rozumět. Kniha se zkrátka dotkla mého srdce, jak se říká.

 

video1 kopie

Proč jsem se rozhodla knihu vydat?

Všechny okolnosti se skládaly velmi lehce. Do života přicházely lidé, kteří se o knihu zajímali a chtěli vědět více. Kniha mě volala natolik, že jsem se rozhodla kontaktovat autora a dohodla se na její přípravě do českého jazyka. Někteří to vnímali jako bláznivý nápad a svým způsobem to tak bylo. Kniha by byla vydatné sousto i pro profesioníálního překladatele. Vše mi ale napovídalo, že to je dobrý nápad.

Další praktické kroky směřovaly do různých nakladatelství. Nicméně žádné nemělo o vydání knihy zájem. Opět mě popostrčilo pár přátel a náhodná setkání. Rozhodla jsem se tedy založit vydavatelství a knihu vydat na vlastní náklady. Odkoupila jsem autorská práva a od jara 2014 mi pomáhal  tým překladatelů zrevidovat mé dosavadní překlady a knihu zkompletovat. Díky svému muži, který mě celou dobu podporoval a taky přátelům, kteří mě dodávali potřebný impuls jsem se mohla všem činnostem na knize plně věnovat. Také na serveru Hithit si kniha získala své příznivce, kteří podpořili finančně realizaci profesionálních korektur. V dubnu 2015 spatřila kniha světlo světa.

V životě každého člověka může nastat moment, kdy je nucen setkat se sám sebou. Možná se dnes nacházíte v podobné situaci jako já před lety a tušíte, že ve skutečnosti tím hledaným smyslem života je život sám. Ráda bych lidem umožnila nahlédnout do mystérií našeho obyčejného života a zprostředkovala nový úhel pohledu na nás samotné. Kniha a práce s ní může velmi mocně probudit lidské vědomí.

 

barvy2-1Kdo jsem?

DSC_0291Právě tato otázka mě dovedla až sem. Ptala jsem se často a dlouho. Teď už se tak neptám a spíš si užívám přímého dotyku se životem samotným, který je někdy velmi těžký a někdy neopakovatelně krásný. Studovala jsem na několika „školách“ … Skutečná škola však nastala s příchodem mé proměny. Obloukem jsem se vrátila k činostem, které jsem měla tak ráda v dětství – k malování, tanci, psaní a dalším nástrojům sebevyjádření. Začala jsem používat mnoho terapeutických přístupů a kombinovat je s uměním, tvořením a tancem. Ráda vedu skupiny a lidi k vlastnímu sebepoznávání. Jsem mámou dnes již 11-leté Sašky.

Svou dosavadní tvorbu prezentuji v projektu SIMPLY CREATE

 

Markéta Doubravská